خانهنقشهenglish

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري قم: زنجيره توليد محصولات صنايع كوچك ومتوسط قم در استان تكميل شود

آخرین ویرایش

گروه خبر: معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري قم، تكميل زنجيره توليد محصولات صنايع كوچك ومتوسط را راهگشاي كاهش هزينه هاي توليد و ايجاد كننده بازارهاي جديد عنوان كرد.


به گزارش روابط عمومي شركت شهرك هاي صنعتي قم؛ مهرداد غضنفري معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري قم به همراه مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي قم و اعضاء كارگروه تسهيل رفع موانع توليد با حضور در شهرك صنعتي ثامن الائمه(ع) قنوات ضمن بازديد از واحدهاي توليدي اين شهرك طي نشستي با مديران و فعالان صنعتي آخرين وضعيت صنعت درودگري، مشكلات، نيازها و راههاي توسعه بازار را مورد ارزيابي قرار داد.
معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري قم در اين بازديدها با مهم دانستن توانمندي ها و دستاوردهاي بخش صنعت درودگري استان اظهارداشت: خوشبختانه ظرفيت و پتانسيل بالايي در بخش صنعت چوب در استان قم وجود دارد كه لازم است براي رونق و توسعه بيشتر اين صنعت، صنايع بالادستي و پايين دستي متناسب با نياز استان ايجاد شود.
وي تكميل زنجيره توليد صنعت درودگري و بخصوص مبلمان را امري لازم و مهم برشمرد و خاطرنشان ساخت: زيرساخت هاي صنعتي و توليدي مناسبي چه از نظر كيفيت و چه از نظر تنوع و حجم توليدات در استان وجود دارد و بايستي زمينه تامين تمام لوازم و تجهييزات مورد نياز صنايع چوب و مبلمان قم در استان فراهم شود  تا شاهد تكميل زنجيره توليد اين صنعت در استان باشيم.
غضنفري تاكيد كرد: طرح هايي كه به تكميل زنجيره توليد اين صنعت در استان كمك مي كند در اولويت كاري مسوولان بخش صنعت قرار گيرد زيرا در بستر اين تكميل زنجيره شاهد كاهش قيمت تمام شده كالا و همچنين ايجاد بازارهاي جديد براي توليدات و محصولات داخلي خواهيم بود.
 وی همچنين در نهمين نشست كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد كه در سرپرستي همين شهرك صنعتي برگزار شد، طي سخناني بيان داشت: برغم مزیت های خوشه کسب و کار مبلمان به عنوان یکی از 5 خوشه کسب و کار رایج در استان، تاکنون به نحو مطلوب از آن استفاده نشده، چرا که در بازدید به عمل آمده با وجود شکیل بودن کار و اینکه بسیار از کشورهای خارجی همین محصول را با برند اختصاصی خودشان و قیمت های چندین برابری در بازار داخلی ما به فروش می رسانند مشکلاتی را در زمینه بازار فروش مشاهده کردیم.
معاون استاندار قم با تاکید بر مکلف بودن شرکت شهرک های صنعتی به ساماندهی اصناف و تشکل های فعال در حوزه چوب و مبلمان و هدایت آنها به درون این شهرک، گفت: تشکیل یک خوشه صنعتی واقعی باید به یک برند اختصاصی منجر شود.
غضنفری با اشاره به مشکلات موجود درارتباط با دستگاه های خدمات رسان دربخش های برق، گاز و آب افزود: راهکارهای خوبی برای به حداقل رسیدن این مشکلات ارایه، و دستگاه های اجرایی نیز اعلام آمادگی کرده اند.
وی با بیان اینکه برای پرداخت تسهیلات به این واحدها از طریق مسیرهای قانونی، بسته های حمایتی تهیه و فراهم شده است، اذعان داشت: مدیران واحدهای تولیدی از شیوه پیگیری جهت بهره مندی از این بسته ها آگاهی لازم را ندارند و بعضا در بدنه ادارات نیز راهنمایی های کامل صورت نگرفته از این رو مقرر شد مدیران دستگاه های اجرایی در راستای آگاهی دادن و اطلاع رسانی در خصوص بسته های حمایتی اقدام نموده و نحوه استفاده از آنها را به طور کامل مشخص، و از منابع استانی نیز در حوزه اشتغال استفاده شود.
غضنفری با اشاره به اعتراض برخی از واحدهای شهرک قنوات به کسر و یا برداشت غیر قانونی از تسهیلات مصوب شده برای آنها افزود: این اقدام بانک ها مغایر با قانون است، از این رو دفتر اقتصادی استانداری موظف به حل و فصل موضوع از طریق بحث و گفت و گو با بانک ها و مدیران واحدهاست.
وی یادآور شد: طبق دستورالعمل های ابلاغی سال های اخیر، قانون گذار این مجوز را صادر کرده که برای رونق تولید مسیر دستیابی واحدها به تسهیلات از طرق مختلف مانند بخشودگی جرایم بازپرداخت های معوق تسهیل شود.
امير طيبي نژاد  مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم نیز دراین جلسه با بیان اینکه شهرک صنعتی قنوات در کیلومتر 15 جاده قم - قنوات و پنج آزاد راه قم - گرمسار واقع شده گفت: مساحت این شهرک 140 هکتار است که تا 300 هکتار قابل توسعه است.
وي با اشاره به انعقاد 163 قرارداد واگذاری زمین در این شهرک، افزود: از این تعداد 10 قرارداد در قالب واحد صنعتی است که جواز تاسیس از سازمان صنعت، معدن و تجارت دارند و بقیه نیز در قالب تفاهم نامه صنفی میان اتحادیه درودگرها، سازمان صنعت و شرکت شهرک هاست که با گرفتن مجوز ازسازمان صنعت به قیمت صنعتی مستقر می شوند‌.
وی تعداد زمین های واگذاری شده این شهرک را 22 هکتار و واحدهای به بهره برداری رسیده را نیز 68 واحد دانست و گفت: برای این شهرک خدمات زیربنایی مناسبی از قبیل آب، برق، گاز، تلفن و راه دسترسی مناسب از مسیر آزاد راه قم - گرمسار طراحی و در دستور کار قرار گرفته است.
وی آب مورد نیاز این شهرک را بر اساس برنامه ریزی انجام شده 28 لیتر بر ثانیه دانست و گفت: هم اکنون 15 لیتر آن تامین شده که10 لیتر از طریق آب و فاضلاب شهری و 5 لیتر نیز از پساب است، که برای دستیابی به آب پایدار رفع کسری 13 لیتری آن ضروری است.
این مسئول میزان گاز مورد نیاز شهرک قنوات را 14 هزار متر مکعب خواند و افزود: 10 هزار متر مکعب آن تامین شده است.
وی برق مورد نیاز این شهر را 35 مگاوات و میزان تامین شده در زمان فعلی آن را نیز30 مگاوات عنوان کرد، و افزود: مساحت فضای سبز شهرک نیز14 هکتار و مطابق 10 درصد استاندارد مورد نیاز است که در صورت تامین پساب این مقدار را افزایش خواهیم داد.
طیبی نژاد گفت: برای تامین زیرساخت های شهرک قنوات 300 هزار میلیون ریال معادل 30 هزار میلیارد تومان هزینه شده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت شهرک های صنعتی استان قم می باشد

 

شرکت شهرک های صنعتی استان قم

traffic analysis